Historia firmy Mercedes-Benz


Modele Mercedes-Benz z lat 1950 -1999  


Samochody Mercedes-Benz uznawane są na całym świecie jako najlepsze auta produkowane seryjnie. Jakość, komfort, bezpieczeństwo to jedna z wielu dewiz firmy Daimler-Benz, obecnie po połączeniu.z amerykańskim Chryslerem "Daimler-Chrysler".
Założycielami przedsiębiorstwa Daimler-Benz przekształconego w późniejszym czasie w fabrykę byli dwaj konstruktorzy niemieccy :
Benz Carl Friedrich, konstruktor, twórca samochodu, zbudował jednocylindrowy cztero-suwowy silnik iskrowy o mocy 2/3 KM i 250 obr/min. Założyciel firmy Benz & Cie (1883 r.)
Daimler Gottlieb, konstruktor i przemysłowiec, konstruktor pierwszych udanych konstrukcji samochodu i motocykla. Twórca silnika z zapłonem żarowym. Założyciel przedsiębiorstwa Daimler-Motoren-Gesellschaft (1890r.).
W 1926 roku przedsiębiorstwa tych dwóch wielkich konstruktorów połączyły się tworząc zakłady Daimler-Benz A.G., które po dzień dzisiejszy produkują samochody pod nazwą Mecedes-Benz.

PLASTI & ANDRZEJ


Carl Heinz Benz, właściciel utworzonej w roku 1883 roku firmy Benz & Cie, po raz pierwszy przejechał się swym właśnie co opatentowanym wehikułem dnia 3.7.1886 w Mannheimie. Prawie równocześnie wielce uzdolniony konstruktor niemiecki Gottlieb Daimler wypróbował swą samobieżną bryczkę w Bad Cannstatt. Obaj panowie nigdy się ze sobą nie poznali i niezależnie od siebie rozwinęli podstawy motoryzacji.

Rozwój ten nie byłby możliwy bez uznania, z jakim nowe pojazdy spotkały się u zafascynowanego pionierskimi wynalazkami, niemieckiego kupca Emila Jellinka, który zamówił partię trzech tuzinów aut w założonej w 1890 roku firmie Daimler Motoren-Gesellschaft. Jellinek ochrzcił te pojazdy imieniem swej uroczej córki, Mercedes.

Firmy Daimlera i Benza połączyły się w 1926 roku w spółkę akcyjną Daimler-Benz AG. Jako znak firmowy wybrano trójramienną gwiazdę otoczoną liśćmi lauru mającą symbolizować zwycięski podbój trzech żywiołów: wody, lądu i powietrza. Rzeczywiście, zamiary te zrealizowano w pełni, przy czym firma stała się synonimem najwyższej jakości, piękna i nowoczesności.

W 1998 roku nastąpiło połączenie amerykańskiego koncernu samochodowego Chrysler z Daimler-Benz AG, w wyniku czego powstała największa firma automobilowa na świecie, Daimler-Chrysler, zatrudniająca w sumie prawie 200.000 wysoko wykwalifikowanych pracowników.w ponad 50 zakładach produkcyjnych i 6300 punktach handlowo-usługowych.

OLEG